gra square, kwadraty, myślenie logiczne, Dąbrówka, Skórzewo, dzieci

Gra square

Gra Square jest niesamowita w swojej prostocie. Zafascynowała większość dzieci. We wszystkich grupach spędziliśmy grając prawie całą godzinę.

Grę tę, jak wiele innych, odkryłam dzięki blogowi Bajdocja. Kamienie do gry drukowałam z linku U nutiki. Wykorzystałam od razu dwa komplety (podklejone tekturą i zalaminowane).

Zasady są całkiem proste: należy dokładać wylosowane kamienie, tak by wszystkie boki do siebie pasowały. Jeśli uda nam się zamknąć obwód prostokąta, o wielkości minimum 2*2, to otrzymujemy punkty za ten prostokąt – tyle, ile kamieni wchodzi w jego skład (czyli jeśli mamy prostokąt 5*6 z jedną dziurą, to otrzymujemy 29 punktów). Liczymy oczywiście możliwie największy prostokąt. W przypadku, w którym po dołożeniu kamienia zostaną utworzone dwie lub nawet trzy figury – wtedy sumuje się je wszystkie.

Dzieci mogą więc poznać i ćwiczyć sens mnożenia (x rzędów po y kamieni), a zliczając punkty jeszcze dodawanie. Dokładanie kamieni wymaga spostrzegawczości i wyobraźni przestrzennej, a także czasem myślenia strategicznego, by dołożyć kamień w najkorzystniejszym miejscu.

One thought on “Gra square