Ostatnio graliśmy w grę Mistrz Getriko (Wydawnictwo Epideixis). Gracze wcielają się w czeladników witrażysty i starają się ułożyć zadane witraże (wzory). Witraż składa się z 7 trójkątów równobocznych, każdy w innym kolorze. Na środku stołu układamy te 7 trójkątów, a gracze losują po 1 karcie z wzorem, każdy ma więc inne. W swojej turze uczestnicy starają się tak przełożyć 1 trójkąt, by otrzymać swój wzór (najważniejszy jest kształt, kolory nie muszę się zgadzać). Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Czasami udaje się ułożyć odbicie lustrzane. Zadanie wcale nie jest takie łatwe! Cały czas trzeba się skupiać, bo ktoś może przez przypadek ułożyć nasz witraż.

Grając dzieci ćwiczą spostrzeganie i tzw. myślenie kombinatoryczne. Gra wspiera kształtowanie orientacji przestrzennej, intuicji geometrycznej i wyobraźni, uczy planowania swoich ruchów i przewidywania ruchów przeciwnika.

Gra wciąga dzieci, choć wymaga od nich wysiłku. Gra nadaje się dla 6-latków, a młodsze dzieci mogą wykorzystać ją jako układankę z zadaniami i ćwiczyć układanie zadanych wzorów. Polecamy!