Proponuję prostą zabawę rozwijającą umiejętności kategoryzacji i myślenia logicznego. Można w nią grać już z przedszkolami, ale nawet 10-latki potrzebują czasu, by znaleźć właściwy klucz i zadawać odpowiednie pytania.

Potrzebujemy karty z różnorodnymi obrazkami, które da się pogrupować w pewne zbiory. Jedno dziecko wybiera sobie obrazek, a pozostałe mają odgadnąć, który to obrazek zadając pytania, na które można odpowiedzieć tak/nie. Oczywiście idea jest taka, by odgadnąć wybrany obrazek jak najszybciej, czyli zadawać pytania, które wyeliminują około połowę obrazków. Graliśmy na kartach memo – były zwierzęta, rośliny przedmioty, a także na kartach z myszkami, które miały kilka kolorów tła.

Następnie zgadywaliśmy  liczby z zakresu 1-100, 1-1000, itd. Na początku dzieci kombinowały z różnymi rodzajami pytań i naprawdę sporo czasu zajęło większości grup zanim zaczęli zadawać pytanie ograniczające kolejne przedziały liczb o połowę.