Zimowe zabawy z matematyką | Szkoła Umysłu

Zimowe zabawy z matematyką

Zimą, gdy wieczory szybko nadchodzą, żadne dziecko nie oprze się zabawom z odblaskowymi pałeczkami (glow sticks). Układanie obrazków w ciemności, gra w klasy, czy twistera ułożone ze świecących patyczków to najprostsze przykłady.

Można też czegoś nauczyć – na zajęciach układaliśmy różne rodzaje trójkątów, czworokątów, wielokąty foremne. Sprawdzaliśmy z których wielokątów da się ułożyć mozaikę, tak, by figury do siebie przystawały. Dzieci zastanawiały się też ile przystających do siebie trójkątów równobocznych o boku 1 patyczka można ułożyć z 30 patyczków (pierwsza odpowiedź zwykle padała 10, oczywiście może ich być więcej. A policzenie wszystkich trójkątów, które powstały jest jeszcze większym wyzwaniem. Następnie można zastanowić jak zmieścić jak najwięcej okręgów w kwadracie prostokącie.